"נקודת גישור"

על חשיבות הדיבור החיובי בעולם הגישור

26.03.2003

ד"ר ברוך שולם*

כבר חז"ל קבעו כי "חיים ומוות בידי הלשון" * בעולם הגישור ישנה חשיבות רבה לבניית תקשורת דו סטרית טובה בין המגשר למגושר ובין המגושרים עצמם, תקשורת שבמסגרתה לא רק משמיעים האחד לשני, אלא גם מקשיבים ושומעים * ד"ר ברוך שולם מביא כמה דרכים לשיפור היכולת הזו

כולנו - עורכי הדין, פסיכולוגים, מורים, מגשרים, לא עושים הרבה אלא מדברים. הערך העצמי שלנו - אישי מקצועי, תלוי ביכולת הדיבור.

כבר חז"ל נותנים דגש חשוב ומרכזי לנושא הדיבור. על-פי מדרש רבה בראשית פרשה א' פסקה א' הקב"ה מביט בתורה ובורא את העולם - ובנה את העולם על פי אתיות ומלים. כוח הדיבור מוכר לכל אדם - מילים בונות או הורסות עולמות, כדברי חז"ל: משלי י"ח (כא) מָוֶת וְחַיִּים בְּיַד לָשׁוֹן.

הפסיכולוגיה המודרנית כולה מושתת על פסוק אחד בספר בראשית, פרק ב, פסוק ז': "וַיִּיצֶר השם אֱלקים אֶת הָאָדָם עָפָר מִן הָאֲדָמָה וַיִּפַּח בְּאַפָּיו נִשְׁמַת חַיִּים וַיְהִי הָאָדָם לְנֶפֶשׁ חַיָּה". (16 מילים בלבד) האדם - זאת אומרת אנחנו, קבלנו - שתי מתנות: כוח הדיבור ובחירה חופשית. כל מטופל פונה לעזרה ומדבר על בעיותיו (מתנת הדיבור) ואומר בדרך המיוחדת לו: בחירה חופשית אין לי בנושא מסוים. "אנא תדבר איתי על מנת שאוכל לבחור בדרך או התנהגות אחרת."

עבודתנו - עורכי דין, מטפלים, בני זוג, והורים, וכולנו חייבים לדבר בצורה שתאפשר לפונה אלינו להגביר את כוח הבחירה שלו ובכך להשפיע עליו. בעולם הגישור, ישנה חשיבות רבה לבניית תקשורת דו סטרית טובה בין המגשר למגושר ובין המגושרים, שבמסגרתה לא רק משמיעים האחד לשני אלא גם מקשיבית ושומעים.

להלן דרכים מדויקות לבצע את המשימה:

  • לדון כל אדם לזכות - להאמין שטמונים בו כוחות חיוביים ולגלות את הדרך לדבר איתו. כל אדם ייחודי שומע ומשמיע בצורה מסוימת. יש לפנות לכל אחד על פי דרכו ולמצוא את הפתח והדרך לשיחה לכל אדם. המפתח לשיחה עם כל אדם הוא שונה ויש לעשות מאמץ כדי לפתח שיחה עם כל אדם ואדם על-פי דרכו ובדרך המתאימה לו. צריך לחשוב איך ניתן לדבר עמו שהוא ישמע ולא רק יקשיב כדי לבנות תקשורת יעילה. לפיכך, על המגשר לעבוד "כזיקית" ולשנות את דרך השיחה בהתאם למגושר.
  • לדבר בלשון חיובית - להבין שכל "בעיה" איננה אלא "שאיפה שעדיין לא התגשמה", קרי להתעלם מה"בעיה" ולנסחה בלשון חיובית כדי שהפתרון יהיה מבוסס על גילוי כוחות בניגוד לגילוי סיבוכים.
  • יש צורך לבדוק האם המגושר באמת שומע את המגשר, קרי לבדוק האם הוא עובר תהליך של הפנמה והרהור לגבי השאלות שנשאלות. ניתן לבדוק זאת על-ידי הזמן שלוקח למשיב להגיב לשאלות. תשובות חדשות משמע שאין חשיבה עם חידוש. תשובות אשר לוקח למשיב זמן לענותן משמעו שהוא עובר תהליך של הפנמה והרהור אשר עשויים להוליד מחשבה חדשה.
  • לזכור שאנשים לא מבקשים עזרה בגלל בעיות, אלא בגלל שאין להם פתרונות. תקשורת מוגדרת על פי תוצאותיה ולא משמעות או כוונות.

* הכותב הוא עובד סוציאלי. הסבר על הנושא נמצא באלבום השיעורים של הכותב: "תורה ופסיכולוגיה והבית היהודי". ניתן לפנות אל הכותב גם בטלפון: 6514456 - 02 או SHULEMB@BEZEQINT.NETֲ .

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון