הודעות דוברות הלשכה

"יש למנות יותר שופטים ערבים ומשפטנים ערבים לפרקליטות ולרשויות המדינה"

26.10.2004

| עו"ד שמרית רגב

דוברת הלשכה,

כך אמר נשיא בתי משפט השלום בצפון בדימוס בכנס משפטנים ערבי-יהודי ראשון לקידום השוויון שקיימה לשכת עורכי הדין.

ועד מחוז הצפון של לשכת עורכי הדין בשיתוף העמותה הנוצרית העולמית קיימו כנס משפטנים ערבי-יהודי ראשון מסוגו לקידום השוויון בין אזרחי המדינה במהלך סוף השבוע האחרון בבית מלון "אלעין" שבנצרת. במפגש מרתק ומאתגר השתתפו למעלה מ- 150 עורכי דין ערבים ויהודים מכל רחבי הארץ וביניהם ראש הלשכה, יו"ר המועצה הארצית של הלשכה, יו"ר המחוזות - ירושלים, חיפה ונצרת וחברי הוועד המרכזי של הלשכה.

 

בפתחו של הכנס נשא דברי ברכה ראש העיר נצרת, אינג' ראמז ג'ראיסי, שציין שהעיר נצרת היתה מאז ומתמיד מוקד לדו שיח ודו קיום בין ערבים ליהודים. ראש העיר הביע דאגה מקיומה של אפלית ערבים, ואמר שכל עוד קיימים במדינה חוקים מפלים וגזעניים וכל עוד אין חוקה בישראל לא ניתן לתקן את המעוות.

 

נשיא בתי משפט השלום בצפון (בדימוס) ויו"ר העמותה הנוצרית העולמית, ח'ליל עבוד אמר שבעקבות האינתיפאדה השסע בין יהודים לערבים בארץ הולך וגדל והשלום מתרחק אולם לציבור לא אכפת. לדבריו, המפגש בין משפטנים ערבים ויהודים נועד לשפר את האווירה וליצור הבנה הדדית.

 

לדברי ראש הלשכה, ד"ר שלמה כהן, שפתח את המושב בנושא "ערבים ויהודים במערכת המשפט בישראל", יש לפעול לשילוב מלא של משפטנים ערבים בלשכה ובקהילה המשפטית בפרקליטות ובבתי המשפט ולהחיל את כלל העדפה מתקנת בעת הצורך. ראש הלשכה הביע דאגה מהתחזקות האיסלם הקיצוני. ראש הלשכה הביע דאגה מן האדישות היחסית שבה מתקבל הטירור האיסלמי הקיצוני בקרב חלקים גדולים של החברה הערבית-מוסלמית.

 

פרופ' אריה רטנר מאונ' חיפה הציג את ממצאי המחקר שערך על יהודים וערבים במערכת המשפט. לדבריו, הממצאים מעידים באופן חד משמעי על קיומה של אפלית ערבים במערכת המשפט. כך, למשל, סיכויי הרשעה של נאשם ערבי גבוהים כמעט פי שניים מסיכוייו של נאשם יהודי וכך גם כאשר מדובר בהטלת מאסר בפועל. הסיכויים שיוטל מאסר בפועל על ערבי שהורשע בעבירת אלימות הם 19% לעומת 8% לגבי יהודי שהורשע.

 

לדברי יו"ר ועד מחוז הצפון של הלשכה, עו"ד ח'אלד חוסני זועבי שוויון אינו בא לבדו אלא צריך ששני הצדדים ירגישו בנחיצותו ויפעלו למענו. הדרך להגשמת השוויון היא בדיאלוג על עקרון הדמוקרטיה וחופש הביטוי, וציבור עורכי הדין הוא המתאים ביותר לפתוח בדיאלוג בנושא זה.

 

בכנס נערכו הרצאות ודיונים בהשתתפות הקהל, סדנאות, מופע מוסיקלי והצגת אופנה פולקלורית ערבית. כמו כן, נערך סיור באתרים ההיסטוריים של העיר נצרת.

 

בנוסף, התקיים מושב בהנחיית עו"ד מוחמד אברהים בו הרצו ד"ר אילן סבן וד"ר יוסף ג'בארין מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה בנושא "המשפט אפשרויות השינוי וגבולות השינוי ביחסי רוב-מיעוט בישראל". הדוברים נתחו באופן ביקורתי את פסיקתו של בית המשפט העליון בנוגע לזכויות המיעוט הערבי, ואף הצביעו על כך שביכולתם של יחסים בין קהילתיים לשפר את מעמדו המשפטי של המיעוט הערבי.

 

בכנס שררה אווירה חברית טובה ומקצועית ונידונו בו סוגיות שונות הנוגעות לקידום השוויון. בסיום הכנס ערכו משתתפי/ות הסדנאות השונות שורה של הסכמות. הופנתה קריאה ללשכה לנקוט מדיניות של העדפה מתקנת בתעסוקה בתוך הלשכה עד להגשמת עקרון הייצוג ההולם בחברה. כמו כן נקראה הלשכה להמשיך במאמציה להשפיע על הרכב המשפטנים בשירות הציבורי בכל הקשור בייצוג הולם של משפטנים מאוכלוסיות שונות בקרב אזרחי המדינה.

 

עוד הוצע להקים לצד בתי הדין לעבודה נציבות לשוויון הזדמנויות בתעסוקה ( בדומה לקנדה וארה"ב) כמו הנציבות לשוויון אנשים עם מוגבלויות, בשל חיוניותה הגדולה במיוחד בהקשר של המיעוט הערבי.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון