הודעות דוברות הלשכה

פרקליט המדינה במפגש ראשון בלשכה

04.01.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

במפגש עם הפורום הפלילי של הלשכה התייחס פרקליט המדינה למותו הטרגי של עו"ד וינר: "בפעם האחרונה שפגשתי את עו"ד דיויד וינר ניכר עליו שהוא מאמין במה שהוא עושה, שהוא תם לב ומרגיש שממלא שליחות".

פרקליט המדינה, עו"ד ערן שנדר, השתתף במפגש ראשון שנערך אתמול עם הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין, בהשתתפות עשרות עו"ד, סנגורים ופרקליטים.

 

בפתח הדברים ציינה יו"ר הפורום הפלילי של הלשכה, עו"ד רחל תורן, שנוכח העיתוי של ביקור פרקליט המדינה בלשכת עורכי הדין שעות ספורות לאחר קבורתו של עו"ד דיויד וינר ז"ל, החליט הפורום לסטות מהמתוכנן ולייחד את הדיון ליחסי עו"ד ורשויות אכיפת החוק. לדבריה, הנסיבות שהביאו את דיויד וינר לקבל החלטה קיצונית הן לא ברורות, אולם מצוקתו מאפיינת מצוקה יומיומית של סנגורים פליליים, הנתונים בדילמות מוסריות קשות. בהמשך, ציינה שהפורום הפלילי של הלשכה יזם פרויקט שכולל 9 הצעות חוק, והשבוע הונחה הצעת חוק בנושא ההגנה מן הצדק על ידי חה"כ גדעון סער.

 

לדברי ראש הלשכה, ד"ר שלמה כהן, הדיווחים של הזמן האחרון חדדו את החשיבות הרבה של תפקיד הסנגור במערכת ואת הסכנות הרבות שעלולות להיגרם למערכת הצדק אם לסנגורים לא יתאפשר למלא את תפקידם בנחישות וללא מורא במיוחד במערכת משפט אדוורסרית. עוד, הוסיף, שהלשכה מטפלת במקרה שבו התחזה שוטר לעו"ד כתחבולת חקירה, ומצרה על כך שפרקליטות המדינה לא הביעה עמדתה בענין ותגובתה היתה שהענין תלוי ועומד בבית המשפט.

 

פרקליט המדינה ציין שהוא מוצא את עצמו ביום קשה לאחר שלווה עו"ד דיויד וינר למנוחות. לדבריו, בפעם האחרונה שנפגש עם דיויד היה ניכר עליו שהוא מאמין במה שהוא עושה, שהוא תם לב ומרגיש שממלא שליחות. "מקצועית כשם שלדיויד היו חובות כלפי לקוחו, כך גם לנו אסור היה למסור את דבר החקירה, מכיון שבכך היינו מועלים בתפקידנו. ישבנו בפרקליטות בכדי לראות מה היינו יכולים לעשות אחרת, ובמלוא הכנות, תשובה לא מצאנו. כל צד עשה את מלאכתו והתוצאה היא נוראה והאבסורד הוא שגם היום דיויד היה צריך לפעול כפי שפעל, והיינו אנחנו צריכים לפעול כפי שפעלנו".

 

במהלך המפגש נשמעה ביקורת מצדם של עו"ד. עו"ד התלוננו בעיקר על עיכוב מכוון של מפגשים עם לקוחותיהם הנתונים במעצר, ועל כך שעו"ד מוצאים עצמם יותר ויותר נחקרים כחשודים בקשר למילוי תפקידם המקצועי. פרקליט המדינה אמר, בהקשר זה, שלעיתים במסגרת החקירה עושים השלכה מחשוד לעורך דינו וזה קורה, אולם כולם מסכימים שאין הדבר ראוי.

 

עוד התלוננו על כך שישנו דין אחד לפרקליטים ודין אחר לסנגורים. כך, למשל, פרקליט יכול להיכנס לבית הסוהר עם הפלאפון שלו ועם תיקו האישי, ולעומת זאת, סניגור אינו מורשה לעשות כן.

 

פרקליט המדינה הקשיב בקשב רב לתלונות שהעלו סנגורים רבים במהלך המפגש לגבי התנכלויות והתעמרויות של אנשי משטרה בהם, והועלתה הצעה להקים פורום משותף לבירור תלונות והסדרת היחסים.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון