הודעות, כתבות ופרסומים

קהילה במאקרו וקהילה במיקרו

29.06.2014

צוות תוכנית "שכר מצווה"

פנייה של עורכת דין מתנדבת לשכן שסרב לתקן נזקי רטיבות קשים, הביאה לתיקון הדירה ולשיפור מיידי באיכות חייה של משפחה שלמה. לצד פעילות מעשית בייצוג הנזקקים לסיוע, פועלת התוכנית להכשרה בנושא זכויות משפטיות במסגרת שירותי רווחה וקורסים קהילתיים.

פועלים בקהילה

 

במסגרת שיתופי הפעולה של תוכנית שכר מצווה עם גופי רווחה שונים, מתגייסת התוכנית מפעם לפעם למען מתן הרצאות וסדנאות לרווחת הציבור המטופל ע"י אותן עמותות. לאחרונה קיימנו שני מפגשים כאלו, האחד בחיפה והשני בירושלים:

 

ביום 10.6.14 הוזמנה עו"ד סירין זועבי-בסול (הממונה על תוכנית "שכר מצווה" במחוז חיפה) להעביר הרצאה במסגרת סדנת מסוגלות תעסוקתית.

 

הסדנא הינה סדנה בת 7 מפגשים אשר המשתתפים בה הינם מטופלי הרווחה, והיא מועברת על ידי רכזת התעסוקה. כל מפגש מתמקד בנושא אחר כמו כתיבת קורות חיים, חיפוש עבודה, דילמות במקום העבודה וכו', וכל זאת בכדי לעזור למטופלים לשוב לשוק התעסוקה.

 

עו"ד זועבי-בסול הוזמנה למפגש האחרון על מנת לשאת הרצאה בתחום זכויות בעבודה משלב הקבלה לעבודה ועד לסיום יחסי עובד- מעביד.

 

ההרצאה התקיימה במחלקת רווחה מערב בחיפה, והיא מהווה חלק משיתוף פעולה נרחב בין תוכנית שכר מצווה של לשכת עורכי הדין לבין לשכת הרווחה. שיתוף הפעולה נמשך מזה 3 שנים, ותחילתו בפתיחת מרכז זכויות של תוכנית שכר מצווה במטרה להעניק סיוע משפטי לתושבי שכונת קריית אליעזר.

 

במקביל, העבירה ממונה על מחוז ירושלים בתוכנית עו"ד מרב פורת ניסנהולץ הרצאה בנושא זכויות העובדת לקבוצה של כ- 15 אמהות חד הוריות במנהל קהילתי בשכונת גילה בעיר.

 

ההרצאה הועברה במסגרת קורס מיצוי זכויות אותו עוברות הנשים במטרה להכשיר אותן להתנדב בקהילה.

 

במסגרת ההרצאה ניתן לנשים מידע כללי בעניין דיני העבודה בישראל , זכויות העובד בדגש על זכויות ייחודיות לנשים בעבודה. בסיום ההרצאה ניתן לנשים מידע לגבי תוכנית שכר מצווה ודרכי הפניה לתוכנית

 

בשבוע שעבר השתתפה "שכר מצווה" ב"ערב עיון מסכם לקליניקות משפטיות במכללת צפת". בקליניקות משתתפים סטודנטים למשפטים, כאשר המטרה היא להקנות להם ניסיון מעשי. במסגרת אחת הקליניקות הסטודנטים מתלווים לעורכי הדין המתנדבים של "שכר מצווה" למרכז הסיוע בכרמיאל, ועוזרים בקבלת הפונים, מתן ייעוץ ראשוני, איסוף מסמכים משפטיים ועוד.

 

 

 

בערב העיון לקחו חלק הנהלת המכללה, נציגים מהסנגוריה הציבורית, עמותת ידיד וכמובן נציגי "שכר מצווה" (עו"ד חן וונדרסמן ממונה ארצית על תוכנית "שכר מצווה", עו"ד מחמוד תאופיק ממונה מחוז צפון ועו"ד סירין זועבי בסול ממונה על מחוז חיפה). הפאנלים השונים דנו בין השאר בסיוע משפטי לנזקקים, בזכויות חולים ועוד.

 

 

 

שיתוף הפעולה בין המכללה לשכר מצווה היה פורה ביותר ועל כן נרחיב בשנת הלימודים הבאה את שטח הפעילות עם הסטודנטים לכל אזור הצפון וחיפה

 

אנו מקווים כי שיתופי פעולה אלו יעלו את המודעות לצורך בהתנדבות ותרומה לקהילה גם בקרב הדור הבא של עורכי הדין.

 

מקרה מהחיים

 

לפעמים בין שלל הפניות לתוכנית מרגש לראות איך הפעילות משפיעה על חייהם של הפונים אלינו. לפני מספר חודשים הגיע למרכז הסיוע שלנו (במרכז קליטה לעולי אתיופיה בראשון לציון) פונה אשר התלוננה בפני העו"ד המתנדבת ענת אשבל כי השכן שלה מסרב לתקן נזקי רטיבות קשים, המאיימים לפגוע בבריאות יושבי הבית, ובכל פעם שהיא פונה אליו הוא "מנפנף" בתירוץ אחר. היא הראתה לעו"ד שלנו תמונות, ועו"ד החליטה מיד לקחת את התיק לטיפולה.

 

עוד באותו הערב נגשה עימה לדירתו של השכן, ולאחר בירור העניין הבהירה לו כי אם לא יתוקן הנזק הוא יעמוד בפני הליכים משפטיים. לשמחתנו לא היה צריך יותר מזה ותוך שבוע הגיע איש מקצוע להעריך את הנזק, ותוך מספר שבועות השכן תיקן את הקירות והרטיבות.

 

וכך כותבת לנו עו"ד ענת אשבל:

היי לכם,

בהמשך למקרה של הבית עם הנזק (רטיבות מהשכן מלמעלה) - אני שמחה להודיע שהטיפול הסתיים בהצלחה. הדירה שלהם סוף סוף תוקנה ושופצה על חשבון השכן. לא נקטתי הליכים משפטיים בסופו של דבר, רק הבהרה על ההליכים הצפויים...

 

אתמול, כשהתנדבתי במרכז הקליטה, ניצלתי את ההזדמנות לגשת אל בית המשפחה ושם קיבלו אותי בשמחה והתרגשות ולא ידעו איך להודות לי. אני מבחינתי מרגישה שקיבלתי הרבה יותר ממה שעשיתי וכאן ההזדמנות להודות לכם.

 

כל הכבוד לנו, נשעה ונצליח.

 

ענת

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון