החלטות וחוות דעת

"אתיקה מקצועית" - גיליון מספר 56

03.02.2015

על אתיקה והבחירות לכנסת; פרסומת: גודל ומיקום שלט משרד עורך דין פרסומת, משלוח דואר אלקטרוני לנמענים אקראיים, איסור פרסום מודעה של ברכת "שנה טובה" בעיתון, אתר אינטרנט העוסק במתן ייעוץ משפטי פרסומת; עכבון: האם ניתן לעכב כספים שנתקבלו עבור הלקוח בתיק אחר? עורך הדין ובית המשפט: בקשות המוגשות לבית המשפט העליון ייחוד המקצוע: עורך דין שהגביל חברותו בלשכה דין ועוד. הגיליון המלא - עכשיו באתר הלשכה
 

כידוע לכל, ב- 17 לחודש מרץ יתקיימו בישראל בחירות כלליות לכנסת ישראל. עורך דין רשאי, כמובן, להתמודד בבחירות, ורשאי לפרסם עצמו ככל אדם אחר. אין לפגוע בזכותו הבסיסית של אדם רק מחמת היות עורך-דין. אולם עורך הדין צריך להיזהר ולא להפוך את הפרסום שלו כמתמודד לכנסת, לפרסום הישגיו המקצועיים הספציפיים. הוא יכול לומר ולכתוב מלים קצרות על תחום עיסוקו, אבל לא לפרט באילו משפטים הופיע או הצליח.

 

ישנן מגבלות על השימוש במשרד עורכי דין, ורק לדוגמא – המשרד לא יוכל לשמש גם לעיסוק אחר, אולם המשרד יוכל לשמש כמטה לפעילות הבחירות, וממנו אפשר יהיה לטלפן לחברים. כך גם שאלו חברים לאחרונה, ונענו בהתאם.

 

עורך דין יכול, כמובן, להיות מועמד מטעם סיעות שונות כבחירתו – יהיה המצע שלהן אשר יהיה. כלל זה יחול גם על רשימה לכנסת בטרם נפסלה, גם אם נפסלה לבסוף על-ידי ועדת הבחירות המרכזית.

 

אנו חיים במדינה דמוקרטית, ועל כך גם אנו אמונים. אבל כפי שיש על פי דין מגבלות של התנהגות וביטוי, כדי למנוע את הרס הדמוקרטיה, כך יש גם מגבלות על חופש הביטוי. התבטאויות התומכות ברצח, בגזענות או בטרור, או שיש בה הסתה פראית, גם אם הן ייאמרו במערכת הבחירות ולא במסגרת תפקידו של עורך הדין, עלולות להיחשב לעבירה אתית, בפרט אם המתבטא מזדהה כעורך דין בפרסום. 

 

בזמן מערכת "צוק איתן" התפרסם קטע עליו היה חתום עורך-דין, ובו נטען כי על פי ההלכה המוסלמית באחרית הימים תהיה זו מצווה להרוג כל יהודי, גם אם יסתתר מאחורי סלע. אנחנו ראינו בפרסום עבירה לכאורה עליה צריך עורך הדין להגיב. עורך הדין השתמש לכאורה בקטע הלכתי, בין שהוא קיים ובין שאיננו קיים, כדי להסית הסתה גזענית, הכוללת בתוכה עידוד לרצח. שמירה על האיזונים בחברה כללית חשובה גם לנו כעורכי דין.

 

מיכאל טאוסיג, עו"ד

 

לגיליון המלא באתר הלשכה - לחץ/י כאן

 

למהדורה הדיגיטלית – לחץ/י כאן

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון