חשיבות הייעוץ המשפטי

הצלחה נוספת ללשכה: צו מניעה קבוע נגד מסיגי גבול המקצוע שפעלו במסווה במסגרת משרד עורכי דין

21.07.2015

צו מניעה קבוע ניתן על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים נגד מסיגי גבול המקצוע שהעבירו את העסק שלהם (עמיתים שירותי עזר משפטיים בע"מ) למשרד עורכי דין ולטענת הלשכה המשיכו לתת שירותים משפטיים בתחום פירוק חברות.

הוועדה להגנת המקצוע בלשכת עורכי הדין הגישה תביעה ובקשה למתן צו מניעה נגד חברת "חנן יעלה גרוס חברת עורכי דין" בגין מתן שירותים משפטיים שלא כדין. החברה פעלה תחילה תחת השם "עמיתים שירותי עזר משפטיים בע"מ", ובאחרונה בעלי המניות והמנהלים הוחלפו ברשם החברות לעורכת הדין יעלה גרוס ובמקביל שם החברה שונה לשם של משרד עורכי דין.

 

חברת עמיתים סיפקה שירותים משפטיים רבים וביניהם רישום חברה, פירוק חברה מרצון, ביטול הליכי פירוק ורישום סימן מסחרי חדש. כך למעשה פעלה החברה כחברת עורכי דין וביצעה פעולות שייוחדו לעורכי דין בהתאם לסעיף 20 לחוק לשכת עורכי הדין.

 

יודגש, כי אף אם טפסים מסוימים זמינים לציבור הרחב, כפי שטענה החברה בעבר, אין לראות בכך היתר למילויים על ידי גורם לא מוסמך. בנוסף, בנוגע לפעולות מול רשם חברות יש סעיף ייחודי המייחד פעילות לעו"ד: סעיף 20(2) לחוק הלשכה קובע במפורש שייצוג אדם וכל פעולה אחרת בשמו לפני רשם החברות היא פעולה שיוחדה לעו"ד.

 

בעקבות חקירה של הוועדה, נמצא כי על אף שינוי השם למשרד עו"ד, ממשיכים בעלי התפקידים שאינם עורכי דין לעבוד בחברה ולתת את השירותים שהוצעו לציבור הרחב תחת השם "עמיתים".

 

מסיבה זו, החליטה הלשכה להגיש תביעה באמצעות עו"ד אתי ליבמן עפאים ממשרד עוה"ד קמחי, פלד, פוזנר, שילה ושות' נגד חברת עורכי הדין ועורכי הדין וגם נגד בני הזוג, שמחה ברגמן-פיש ומשה פיש, שאינם עורכי דין אך מנהלים לטענתם את העסק הלכה למעשה.

 

על פי צו המניעה הזמני שניתן בהסכמת הצדדים ביום 24.6.15 וניתן לו תוקף של החלטה על ידי סגן נשיא בימ"ש המחוזי בירושלים, כב' השופט אהרון פרקש (ת"א 24310-06-15), נאסר על בני הזוג פיש לתת שירותים משפטיים ללקוחות המשרד, למלא טפסים שלא על פי הנחיה של עו"ד לכל תיק בנפרד, אא"כ מדובר בסיוע טכני בלבד. כמו כן, נאסר עליהם להשתתף בהכנסות עם משרד עורכי הדין.

 

בהסכמת הצדדים ניתן ביום 16.7.15 על ידי כב' השופט פרקש תוקף של פס"ד וצו מניעה קבוע לצו המניעה הזמני כמפורט לעיל.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה: "בשנים האחרונות אנו עדים להתפשטות התופעה המדאיגה והבלתי חוקית של הסגת גבול מקצוע עריכת הדין לכל תחומי המשפט.

 

מדובר בגורמים ללא השכלה משפטית או הכשרה כלשהי, המרשים לעצמם להטעות את הציבור הרחב ולהציע לו שירותים משפטיים גרידא בתחומי המשפט השונים.

 

אין להשלים עם תופעה זו בשום אופן. לא בכדי ייחד המחוקק ביצוע פעולות מסוימות לעורכי דין בלבד. המחוקק ראה לנגד עיניו את טובת הציבור וביקש להבטיח כי הציבור יקבל את השירות המשפטי הטוב ביותר ורק ממי שהוכשרו ורכשו השכלה מתאימה.

 

בניגוד למה שאולי סבורים אלו המרשים לעצמם לעבור על החוק, המחוקק לא שינה את עמדתו בנוגע לבלעדיות שנתן לעורכי הדין לעסוק בעניינים משפטיים ולהעניק שירותים משפטיים. השינוי שיש להצטער עליו הוא רק ביחס המקל של גורמי האכיפה כלפי אותם מפרי חוק.

 

הלשכה בראשותי לא תשלים עם המצב והטיפול במסיגי גבול המקצוע מוצב מבחינתי בראש סדר העדיפויות. מומלץ לכל גורם המבקש לפגוע בפרנסתם של עורכי הדין בניגוד לחוק לחדול מכך לאלתר".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון