הודעות וחדשות

"הגישור הוא הפתרון היעיל לסוגיות ביחסי ממון בין בני זוג שהחוק לא נותן להם מענה"

01.08.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר עו"ד שמואל מורן ביום עיון שערך המוסד הארצי לגישור של לשכת עורכי הדין בנושא היבטים רגשיים ומעשיים של הגישור הזוגי, בהשתתפות כ- 150 עורכי דין ועורכות דין.

עו"ד שמואל מורן, מבין המומחים המובהקים בתחום דיני המשפחה, התייחס לשאלה, האם קיימים פתרונות 'גישוריים' לאי וודאויות משפטיות - בהסכמי ממון וגירושין. לדבריו, מספר רב של תחומים בדיני משפחה אינם ברורים, החוקים ארכאיים, והרבה סוגיות בנושא יחסי ממון בין בני זוג לא מוסדרות בחוק או בפסיקה באופן ברור. "ההיבט החיובי של תופעה זו הוא שהגישור הופך להיות הפתרון היחיד הראוי והיעיל", ציין עו"ד מורן.

 

עו"ד מורן התייחס למספר סוגיות שלדבריו ניתן למצוא להן פתרונות "גישוריים". למשל, מוניטין אישי ופוטנציאל השתכרות. "הדין לא ברור בסוגיה האם צריך לקחתם בחשבון במסגרת חלוקת הנכסים בין בני זוג. יש לאזן את פוטנציאל ההשתכרות והפתרון טמון במודל הדומה לשיטת המזונות הנהוגה בהרבה מדינות בעולם". לגבי מניות בחברה או שותפות בעסק ציין עו"ד מורן, שהבעיה יכולה להתעורר כאשר אין דרך לאזן את העסק, למשל, מהסיבה שאין מספיק מניות שאפשר למכור או אין רכוש אחר שאפשר למכור. "צריך למצוא נוסחה יצירתית בדרך של גישור שתאזן בין הסיכונים של בני הזוג – מצד אחד, שלא יינתנו מניות שלא ניתנות למימוש, ומצד שני שבעל העסק לא יצטרך למכור את העסק ולאבד מקור פרנסתו".

 

סוגיה נוספת שעו"ד מורן דבר עליה היא הפנסיה התקציבית. מדינות רבות בעולם הסדירו את זכויותיו של בן זוג בפנסיה של בן הזוג האחר אחרי הגירושין. במדינת ישראל אין חוק שמסדיר סוגיה זו וצריך למצוא פתרונות 'גישוריים' גם למקרה של פטירה. על פי הצעתו של עו"ד מורן, ניתן, למשל, לכתוב בהסכם בין בני הזוג שהבעל ישלם לאישה את הפנסיה או מזונות השווים למחצית תשלום הפנסיה. תשלום המזונות נועד לתת פיתרון במקרה של פטירה. כמו כן, ניתן ליצור מנגנונים של ערבויות או ביטוחים שיטילו במידת הצורך חוב כנגד העיזבון.

 

באשר להחזקת ילדים (משמורת), עו"ד מורן סבור שבהסכם גישור ניתן לציין שהאפוטרופסות משותפת, וכדי למנוע חיכוכים, אין צורך לדון בשאלת המשמורת. כל שניתן לעשות זה לפרט בטבלה מסודרת באיזה ימים ישהו הילדים אצל כל הורה. לעניין סוגיית הביטוח הלאומי ניתן לציין מי יקבל את התשלום.

 

לדברי שמואל גרזי, פסיכולוג קליני ומטפל פרטני וזוגי, שדבר על רגשות בריקוד הזוגי, כדי שזוגיות תתפתח ותמצא מענה לצרכים המתחדשים של הצדדים עליה להיות דינאמית. "החיפוש להתאים רגשית אחד לשני הוא מהות הזוגיות. החיוניות בין בני הזוג תישמר אם כל אחד מהם ישאף למושלמות והרמוניה תוך ידיעה שלא ניתן לממשן. כאשר בני זוג מפסיקים לחפש ולשאוף הם בשלב שהם זקוקים לייעוץ זוגי או גישור. במסגרת הטיפול ינסו ליצור להם תסריט שחלקו יהיה מימוש וחלקו ויתור".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון