מאמרים וכתבות

הלשכה מתנגדת לתזכיר חוק המציע לבטל את סמכות הנוטריונים לאשר צוואות

22.11.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הלשכה סבורה, שביטול סמכות הנוטריונים כרשות לאשר צוואות, יפגע פגיעה קשה בשירות שניתן לציבור, המעונין לערוך צוואות בפני נוטריון.

ועדת הנוטריונים של לשכת עורכי הדין בראשות עו"ד יונה דה-לוי מתנגדת לתזכיר חוק דיני ממונות (חלק הירושה), התשס"ו 2006, המציע לבטל את סמכות הנוטריונים לאשר צוואות כרשות.

 

הועדה סבורה, שביטול סמכות הנוטריונים כרשות לאשר צוואות, יפגע פגיעה קשה בשירות שניתן לציבור, המעונין לערוך צוואות בפני נוטריון.

 

במסמך מפורט שניסח עו"ד דה-לוי בענין צוין, שסמכות הנוטריון לאשר צוואות הינה עתיקת יומין בעולם וכן שהסמכות עצמאית ואינה נגזרת מסמכות של רשות שיפוטית כלשהי. מה גם שבפועל, רוב רובן של צוואות בפני רשות נעשות בפני הנוטריון - מיעוטן בפני רשות שיפוטית.

 

עוד נאמר במסמך, שבארצות רבות, בהן נוהג הדין הקונטיננטלי-לטיני - הנוטריון הוא הגוף המוסמך לאשר צוואות ( בהולנד, יפן, גרמניה, ברזיל, פורטוגל ועוד).

 

הנוטריונים, בהיותם עורכי דין, יכולים לתת למצווה יעוץ משפטי הולם בקשר לאספקטים השונים של הצוואה והשלכותיהם, דבר שהשופטים, שכל תפקידם הינו לאשר את עשיית הצוואה, אינם יכולים לעשות.

 

כמו כן, בדיון משפטי לגבי צוואה שנערכה בפני רשות, ניתן לחקור נוטריון – להבדיל משופט שלא ניתן לחקרו.

 

ספק רב אם לשופט יהיה הזמן הנדרש לסור לבית החולים ולאשר צוואתו של אדם המאושפז. מאידך, הנוטריון יעשה זאת בכל זמן שיידרש, ולא יבוזבז זמן שיפוטי יקר.

 

הדרישות הצורניות לעשיית צוואה בפני נוטריון הינן קפדניות ומחמירות. כך, למשל, על פי התקנות (שכמובן אינן חלות על שופט) הנוטריון חייב, בטרם יאשר צוואת חולה/מאושפז, לקבל תעודה רפואית המעידה על כשירות המצווה.

 

בנוסף, הנוטריונים נותנים את שרותיהם בשפות רבות - שרות שאין השופטים מסוגלים לתיתו.

 

לדברי עו"ד דה-לוי "תפקידו העיקרי של השופט הינו לשפוט - ולא לבזבז זמן שיפוטי יקר כמאשר צוואות. מה גם שאין זה מתפקידו לבדוק את תוכן הצוואה שהוא אמור לאשר, שמא אין היא מדויקת או שיש בה השמטות או היבטים בדיני הירושה שהמצווה לא נתן דעתו עליהם - הנוטריון שהוא עורך דין בעל וותק יתן דעתו לכל אלה".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון