עו"ד אברהם (אבי) אורן ז"ל
4.9.1995

אברהם אורן נולד בווסלוי, רומניה, בשנת 1947 כארנולד ארונוביץ' להוריו מוריץ' ואנטה. בהיותו בן 3.5 שנים עלה ארצה עם הוריו. המשפחה התגוררה בתחילה במעברה בבת-ים, אך בעקבות דבריה של מגדת עתידות, שאמרה לאימו כי צפוי להיות במשפחה אסון הקשור לים, עברה המשפחה להתגורר ביישוב נווה ירק הנמצא דרומית להוד השרון.

 

מספר שנים לאחר מכן, עברה המשפחה לעיר פתח תקוה שם התגורר אורן עד יום מותו.

 

בהיותו בן 18 שינה את שמו לאברהם אורן. את שירותו הצבאי עשה במודיעין חיל האוויר, ומייד לאחר שחרורו נרשם ללימודי משפטים בשלוחה התל אביבית של האוניברסיטה העברית.

 

בשנת 1972 הוסמך כעורך דין, ומספר שנים לאחר מכן פתח משרד עצמאי בפתח תקוה.

 

אורן התמחה בכל סוגי המשפט לרבות, ובעיקר, משפט מנהלי, דיני עיריות, חוזים, נזקי גוף, מקרקעין, משפט פלילי, משפחה וירושה.

 

אורן נחשב כפרקליט שקדן ומלומד, והיה שותף למספר רב של הלכות חשובות ותקדימים שיצאו מבית מדרשו של בית המשפט העליון ובראשם בג"צ "גנוסר" הדן בחובתה של הרשות הציבורית לשקול את עברו הפלילי של המועמד שעה שהיא ממנה אדם למשרה ציבורית וכן, בג"צ "ח.ל.ד" העוסק בזכותה של האופוזיציה העירונית לייצוג יחסי.

 

אחד מהתיקים היותר מפורסמים של עו"ד אורן היה כשייצג את ה- ש.ג. בפרשה שנודעה כ- "ליל הגלשונים". אורן היה זה שטען כי אין להאשים את ה- ש.ג. אלא את המפקדים האחראים עליו. בעקבות משפט זה חל שינוי מהותי בראייה של המערכת הצבאית ככל שמדובר באחריותם המשפטית של מפקדים.

 

במהלך השנים הדריך אורן וליווה עשרות משפטנים שעבדו תחתיו, אשר חלקם התמנו לשופטים במדינת ישראל (כבוד השופט ברוך, כבוד השופטת עטר, כבוד השופטת ציגלר, וכבוד השופטת טרכטינגוט).

 

אורן אף היה פעיל בלשכת עורכי הדין הן בפתח תקווה והן במישור הארצי. אורן אשר שימש כשופט בבית הדין המשמעתי של עורכי הדין, היה זה שהחל במאבק על הקמת בית משפט אזורי בפתח תקווה.

 

תקופה ארוכה התעסק אורן בפעילות פוליטית והיה מראשי המאבק החילוני לפתיחת בית הקולנוע "היכל" בימי שישי, בפתח תקוה. בשנת 1989 נבחר לעמוד בראש רשימת רץ ושינוי למועצת העיר. בבחירות לאחר מכן שנערכו בשנת 1993 זכה לאמון הבוחר, והרשימה בראשה עמד הכפילה את כוחה. אורן נבחר לקדנציה נוספת ועמד בראש האופוזיציה העירונית במועצת העיר פתח תקוה.

 

אורן אהב את החיים וניצל אותם כהלכה. אהב לטייל בחו"ל, ובסוף שנות השבעים אף שימש כמדריך טיולים. הוא אהב לצחוק ולספר בדיחות. אורן הצטיין בכתיבה ונהג לכתוב שירים (שחלקם אוגדו לספר שנקרא בשם "ככה סתם"). אורן גם היה עיתונאי מוכשר וכתב, בין היתר, בעולם הזה. אורן אף הקים והיה העורך הראשי של המקומון הפתח תקוואי "מלאבס".

 

בשנת 1995 נרצח עו"ד אברהם אורן במשרדו ברצח שזעזע את הקהילה המשפטית בארץ.

 

הרוצח אשר היה עבריין פלילי ידוע ומוכר למשטרה, ניצל חופשה מהכלא לשם ביצוע מעשה הרצח. הרוצח אשר היה לקוח של עו"ד אורן נלכד בסמוך למעשה במשרדו של עו"ד אורן ונשפט למאסר עולם אולם, המניע לרצח נותר בגדר תעלומה עד לעצם היום הזה.

 

אורן שנרצח עת היה בן 48 שנה בלבד, השאיר אחריו אישה (שרה) ושלושה ילדים (רן, ניר, ודורית).