"אתיקה מקצועית" - 69 - דבר יו"ר ועדת האתיקה הארצית
27.04.2020 | אייר תש"פ | גליון מס' 69

חברות וחברים יקרים,

 

מצ"ב הגיליון החדש של כתב העת "אתיקה מקצועית" מס' 69 – מרץ 2020.

 

בהמשך למסורת החשובה מוגשות לכם בגיליון זה מקבץ שאילתות ותלונות שהגיעו בחודשים האחרונים לשולחנה של ועדת האתיקה הארצית של לשכת עורכי הדין.

 

עיון בגיליון זה יאפשר לכם להיחשף לנושאים הצפים ועולים במהלך עיסוקכם במקצוע עריכת הדין ויסייע לכם במתן תשובות לשאלות ולהתלבטויות בבואכם לעסוק בתיק או בסוגיה משפטית.

 

כמו כן, לא פחות חשובה עבורכם הידיעה אודות המקרים בהם חרגו עורכי דין בהתנהגותם, בהתנהלותם וביחסם מול לקוחותיהם, בהתייצבותם מול שופטים בהיכלי המשפט ואף, מול הקולגות שלכם. עיון בהחלטות ועדת האתיקה הארצית יפתח עבורכם צוהר חשוב ויסייע לכם להקפיד הקפדה יתרה על כללי האתיקה, המסייעים לשמירה על כבודו של המקצוע החשוב שכולנו עוסקים בו.

 

לצד זאת, חשוב שתדעו כי במהלך השנתיים האחרונות, מאז תיקון כללי לשכת עוה"ד (פרסומת), כלל הפניות (שאילתות ותלונות) בענייני פרסומות טופלו על ידי ועדת האתיקה הארצית, זאת על מנת לקבל החלטות עקרוניות ולהטמיע את החידושים שיהוו מדיניות חדשה בנושא. בשנה הראשונה ואף לאחריה, נהגה ועדת האתיקה הארצית בסלחנות ומקום בו עו"ד תיקן את ההפרה לאחר פניית הוועדה אליו, לא נפתח כל הליך משמעתי כנגדו. משהתגבשו הכללים והוטמעו בהחלטות שפורסמו בגיליונות האחרונים, הושבו ענייני הפרסומת לטיפולן של ועדות האתיקה המחוזיות והנכם מוזמנים לפנות אליהן בכל שאלה והתלבטות בעניין טרם יציאה בפרסום, לעיין במחלטות ולתקן פרסומים בהתאם.

 

כמו כן, עיונכם בגיליון זה בנושא התנהגות והתבטאויות עוה"ד בביהמ"ש ובכתבי טענות יחשוף אתכם למקרים בהם פנתה הנהלת בתי המשפט לוועדת האתיקה במקרים חריגים בהם התבטא/התנהג עו"ד באופן בלתי נאות. ועדת האתיקה בוחנת כל מקרה לגופו ובנסיבותיו. בכל מקרה, ועדת האתיקה בראשותי שמה לה למטרה ודגל להעלות את קרנו ואת שמו הטוב של עורך הדין בעיני הציבור ובוחרת לנהוג בחומרה כלפי עורכי דין המתנהגים באופן שאינו מכבד ואינו הולם את המקצוע.

 

אוסיף ואציין, כי ועדת האתיקה מתמודדת עם תלונות רבות המוגשות אליה ככלי לניגוח והשפעה על הליך משפטי שמתנהל בין הצדדים. הדבר ניכר בעיקר בהליכים בביהמ"ש לענייני משפחה, בהם האמוציות משמשות לעיתים שחקן מרכזי. לצערי הרב, יש לא מעט עורכי דין המשתפים פעולה עם לקוחותיהם ו/או אף מנחים אותם לפעול בדרך של תלונה, במקרים בהם אין המדובר בעבירות אתיות מובהקות אלא סכסוך קשה וארוך בין בני זוג, ועושים שימוש בכל כלי העומד לרשותם כדי לפגוע בצד שכנגד כשעוה"ד המייצג נמצא בתווך. אבקש להימנע מפעולות מסוג זה.

 

אני מקווה שגיליון זה יעניק לכם ארגז כלים משמעותי בהתמודדות היומיומית בסוגיות שונות ויסייע לכם בשמירה על כללי האתיקה.

 

אתם מוזמנים לפנות לוועדת האתיקה הארצית בכל שאלה ועניין.

 

בברכה,

מנחם מושקוביץ, עו"ד

יו"ד ועדת האתיקה הארצית

 

רשימת הכתבות
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון